Szczegółowy opis trasy do miasta Makarska w Chorwacji

Do Miasta Makarska i w ogóle do Chorwacji można dojechać kilkoma różnymi trasami.
My zdecydowaliśmy się na podobno najtańszą opcję czyli przejazd przez Słowację i Węgry.

Podróż rozpoczęliśmy w Krakowie i już po 1,5 godzinie i przejechaniu 100 km byliśmy
na granicy ze Słowacją w Chyżnem.

Tuż przed granicą na stacji benzynowej zakupiliśmy winiety które następnie należało przykleić
na szybę co też uczyniliśmy.

Jako, że nasze wczasy miały trwać 2 tygodnie, to zdecydowaliśmy się na zakup winiet 1- miesięcznych
co w przypadku samochodów osobowych wiązało się z wydatkiem 14 euro.
Trasa przez Słowację

Na Słowacji należy mieć się na baczności ponieważ jest sporo ograniczeń prędkości i podobno lubią wlepiać mandaty Polakom, nawet za najdrobniejsze przewinienia. Słyszeliśmy nawet historie, że policjanci na Słowacji często dosłownie chowają się po krzakach i jakie było nasze zdziwienie kiedy to dostrzegliśmy jak w oddali patrol skręca i zatrzymuje się w jakiś zaroślach :)

Odcinek przez Słowację był najgorszy ze wszystkich ponieważ 210 km trasę z granicy Polsko - Słowackiej w Chyżnem do granicy Słowacko - Węgierskiej w Sahy przejechaliśmy w zaledwie 3 godziny i to często po drogach z dziurami gorszymi niż w Polsce.
Trasa przez Węgry

Po niezbyt przyjemnej jeździe na Słowacji i przejechaniu granicy Słowacko - Węgierskiej w miejscowości Sahy kolejnym krokiem naszym celem jest Budapeszt.

Kilkanaście kilometrów za granicą, również na stacji benzynowej kupiliśmy winiety które na Węgrzech są trochę droższe niż na Słowacji ale różnica jest minimalna a pisząc dokładniej trzeba się liczyć z wydatkiem ok. 70 zł za winietę 1-miesięczną dla samochodów osobowych.

Drogi na Węgrzech są naprawdę w bardzo dobrym stanie ( no może poza samym Budapesztem i jego najbliższymi okolicami ) więc przejazd przez ten kraj był bardzo przyjemny.

330 kilometrów pokonaliśmy w niecałe 3,5 godziny i wreszcie dotarliśmy do granicy z Chorwacją w Letenye.
Trasa przez Chorwację

Cieszyć się jeszcze nie mogliśmy ponieważ do Makarskiej zostało jeszcze prawie 600 km :) i niezbyt małe opłaty za przejazd autostradami.
Nie pamiętam ile dokładnie zapłaciliśmy za cały chorwacki odcinek ale raczej nie było to mniej niż 150 zł.
Pobór opłat za przejazd autostradami w Chorwacji odbywa się na bramkach przy zjeździe z autostrady.

Na pocieszenie można dodać, że podróż przez Chorwację to sama przyjemność. Nie dość, że autostrada jest równiutka jak stół to dodatkowo można nieźle nacieszyć oczy, widokami jakie napotyka się na trasie.
Tak jak napisałem na główniej stronie, całą trasę z Polski do Makarskiej przejechaliśmy w 18 godzin. Myślę, że bez problemu zmieścilibyśmy się w 15 godzinach jednak mieliśmy pecha i akurat trafiliśmy na dość spory korek w Chorwacji.

Jeśli chodzi o zmęczenie podczas tak długiego prowadzenia samochodu to każdy organizm reaguje inaczej ale ja pisząc na własnym i kuzyna ( kierowca drugiego samochodu ) przykładzie stwierdzam, że 15 godzin raczej każdy powinien dać radę przejechać. Mój kuzyn mniej więcej tyle dał rady sam przejechać a ja musiałem się zmienić po ok. 17 godzinach jazdy.
Ważne jest aby już kilka dni przed wyjazdem dobrze się wysypiać a wyjazd zaplanować tak aby pod żadnym pozorem nie rozpoczął się wieczorem czy w nocy a najlepiej żeby to było wcześnie rano.